אופציות מט”ח

(המכונות באנגלית Forex Options)
אופציות מט”ח
או נכון יותר אופציות על מט”ח.
שוק המט”ח הוא השוק הגדול בעולם בין שווקי המסחר הפיננסים. שוק זה בו מתנהל מסחר של טריליוני דולרים בכל יום מאפשר הזדמנויות של עסקאות חליפין באופציות פורוורד (Forward) –שערים עתידיים ואופציות ספוט (Spot)- שערים נוכחיים. שוק המסחר באופציות מט”ח (פורקס) הינו נזיל ביותר ונעשה בו שימוש על ידי ספקולנטים גדולים וקטנים כאחד כדי להפיק תשואות. אופציות המט”ח נסחרות הן באופן הבסיסי המכונה גם “וניל” (Vanilla Options) והן כאופציות אקזוטיות המכונות גם אופציות “דיגיטליות” או “בינאריות”.

אופציות מט”ח או מטבע זר הן חוזה נגזרת בין שני צדדים. לצד הרוכש את האופציה יש את הזכות אך לא החובה לרכוש צמד מטבעות במחיר מסוים, בזמן מסוים. מוכר האופציה חייב למכור את צמד המטבעות לקונה, אם הקונה בוחר לממש את האופציה כפי שנקנתה בחוזה. המחיר בו יחליפו הקונה והמוכר את צמד המטבעות בזמן שהוגדר כזמן המימוש נקרא מחיר המימוש. כדי לקבל את הזכות לרכוש חוזה זה, הקונה של האופציה משלם פרמיה למוכר.

כך, למשל, קונה ומוכר מסכימים להיכנס לאופציית CALL USD/JPY $95 אשר תפוג כעבור יומיים. מחיר המימוש הינו 95 דולר והוא המחיר אשר מהווה את שער החליפין של דולר אמריקאי ליין יפני בין המוכר לקונה. הקונה (של האופצייה) משלם למוכר 0.005$ בכדי להיכנס לחוזה זה. אם המחיר של USD / JPY הוא מעל 95 דולר, אז לקונה כדאי לממש את האופציה ולקנות בשער שהובטח עבורו (95 דולר). במקרה הזה, המוכר יהיה חייב למכור את USD / JPY ב 95 דולר לקונה האופציה. אם המחיר של USD / JPY הוא מתחת ל- $95 לא יהיה כדאי לבעל האופציה לממש את החוזה והוא לא יעשה זאת. תאריך התפוגה בדוגמה זו הוא 2 ימים אשר לאחריהם האופציה תחדל להתקיים. לפני תאריך/ זמן התפוגה של האופציה, הקונה של האופציה יהיה רשאי לקבוע אם הוא / היא רוצים לממש את האופציה או לאיו. אופציות מט”ח נסחרות בבורסות כמו Chicago Mercantile Exchange (CME), וכן, מעבר לדלפק (OTC). אופציות מט”ח נסחרות בכל אזורי הזמן, 24 שעות ביממה, 6 ימים בשבוע. יש פרק זמן קצר בין יום שישי בערב בארה”ב לבין יום שני בבוקר באסיה, כאשר השוק אינו פעיל. אופציות מט”ח הן נזילות מאוד ויוצרות שוק פעיל מאוד למסחר בהן.

אופציות בינאריות במט”ח המכונות גם אופציות דיגיטליות, הן חלופה למסחר באופן המסורתי. לאחרונה, כמה חברות בתחום המסחר המקוון יצרו פלטפורמות מסחר המאפשרות למשקיע הפרטי לסחור באופציות בינאריות במט”ח. אופציות בינאריות על מט”ח אינן דורשות מהמשקיעים לקבוע אם הם רוצים לממש את האופציה שלהם אלא התשלום מבוסס אך ורק על הקריטריונים של האם שער פקיעת האופציה,בזמן שהוגדר, של צמד המט”ח שנבחר יעלה או ירד מתחת למחיר השער הנוכחי בעת לקיחת האופציה.

ניתן לראות סיכום מרוכז של צמדי מטבעות שניתן לסחור בהם באופציות בינאריות באמצעות אתרי מסחר המאפשרים זאת לגולשים מישראל בטבלה שלהלן :

צמד מטבעות
אתר מסחר באופציות בינאריות
פירושון שער החליפין
 
Etrader
Options
 
דולר/שקל
USD/ILS
שער החליפין בין הדולר האמריקאי (המטבע הרשמי של ארצות הברית) לבין השקל הישראלי (המטבע הרשמי של מדינת ישראל)
ליש”ט/דולר
GBP/USD
שער החליפין בין הלירה שטרלינג (המטבע הרשמי בממלכה המאוחדת ) לבין הדולר האמריקאי (המטבע הרשמי של ארצות הברית)
דולר אוסטרלי/דולר
AUD/USD
שער החליפין בין הדולר האוסטרלי (המטבע הרשמי של אוסטרליה) לבין הדולר האמריקאי (המטבע הרשמי של ארצות הברית)
ליש”ט/ין
GBP/JPY
שער החליפין בין הלירה שטרלינג (המטבע הרשמי בממלכה המאוחדת ) לבין הין היפני (המטבע הרשמי של יפן)
דולר/פרנק שוייצרי
USD/CHF
שער החליפין בין הדולר האמריקאי (המטבע הרשמי של ארצות הברית) לבין הפראנק השוויצרי (המטבע הרשמי במדינות שוויץ וליכטנשטיין)
דולר/ין יפני
USD/JPY
שער החליפין בין הדולר האמריקאי (המטבע הרשמי של ארצות הברית) לבין הין היפני (המטבע הרשמי של יפן)
יורו/דולר
EUR/USD
שער החליפין בין האירו – המטבע הרשמי של 16 מתוך 27 המדינות החברות באיחוד האירופאי לבין הדולר האמריקאי (המטבע הרשמי של ארצות הברית)
יורו/ליש”ט
EUR/GBP
שער החליפין בין האירו – המטבע הרשמי של 16 מתוך 27 המדינות החברות באיחוד האירופאי לבין הלירה שטרלינג (המטבע הרשמי בממלכה המאוחדת )
דולר/דולר קנדי
USD/CAD
שער החליפין בין הדולר האמריקאי (המטבע הרשמי של ארצות הברית) לבין הדולר הקנדי (המטבע הרשמי של קנדה)
דולר ניו זילנד/דולר
NZD/USD
שער החליפין בין הדולר הניו-זילנדי (המטבע הרשמי במדינת ניו-זילנד) לבין הדולר האמריקאי (המטבע הרשמי של ארצות הברית)
דולר/ראנד
USD/RAND
שער החליפין בין הדולר האמריקאי (המטבע הרשמי של ארצות הברית) לבין הראנד הדרום אפריקאי (המטבע הרשמי של רפובליקת דרוםפ אפריקה)
יורו/ין
EUR/JPY
שער החליפין בין האירו – המטבע הרשמי של 16 מתוך 27 המדינות החברות באיחוד האירופאי לבין הין היפני – המטבע הרשמי של יפן
אופציות מטח,אופציות על מטח,אופציית מטח,אופציות