מה הן אופציות בינאריות?

אופציות בינאריות התפרסמו לאחרונה כאשר הן נרשמו למסחר בבורסת האופציות של שיקגו
(Chicago Board of Options Exchange – CBOE) ביולי 2008. לפני זמן זה, מסחר בינארי באופציות דיגיטאליות התבצע באופן פעיל בשוק המסחר “מעבר לדלפק”- OTC, על ידי משקיעים מוסדיים והבנקים המרכזיים להשקעות.

אז מה הן אופציות בינאריות? אופציות בינאריות או כפי שמכונה גם אופציות דיגיטאליות הן אופציות “הכול או כלום” אשר נותנות למשקיע תשלום תגמול קבוע במידה והקריטריונים שעל בסיסם נרכשה האופציה הושגו. אפשר להגדיר זאת בכך שיש תשלום של סכום מוגדר בגין מימוש של אופציה על נכס הבסיס במידה והקריטריונים  שעליהם נקנתה האופציה הושגו.

בורסת האופציות של שיקגו (CBOE) מציעה אופציות בינאריות על מדד ה- 500 S&P אך עדיין לא מרחיבה את האופציות הבינאריות המוצעות על ידה לשוקי המט”ח, הסחורות או המניות. כיום, ישנם ברוקרים רבים ו”עושי שוק” המציעים פלטפורמות מסחר מקוונות אשר הינן בטוחות יעילות וידידותיות למשתמש הפרטי החובב והמקצועי כאחד.

מה שעושה את המסחר באופציות בינאריות למעניין כל כך הוא, שהמשקיע מקבל סכום של רווח קבוע כהחזר על ההשקעה שלו במידה והמחיר של המכשיר הפיננסי (נכס) עליו הוא לקח את האופציה אכן עלה או ירד מעל המחיר שבו הוא קנה את האופציה ושאכן בזמן פקיעת האופציה הכיוון (למעלה או למטה) שעליו הוא רכש את האופציה אכן התממש ביחס למחיר הפתיחה.

לעומת האופציה הרגילה, קונה האופציה הבינארית יכול לחפש החזר תגמול מסוים המבוסס על תנודה קלה במכשירים הפיננסיים למיניהם. כשסוחרים באופציות  המסורתיות, שוק ההון צריך לזוז ולהשתנות די הרבה בכדי ליצור החזר רווחי למשקיע. המבנה של המסחר באופציות הבינאריות יוצר החזר רווח משמעותי ומהיר המבוסס על תנודה הכי  קלה במחיר נכס הבסיס, הוא הנכס שעליו נלקחת האופציה במחיר ההתחלתי.

ברוב הזמן, האופציה הבינארית מתומחרת במחיר העכשווי של השוק והמשקיע יוכל לקבל החזר על השקעתו, אשר מבוסס ולו על תנודה זמנית בשווקי ההון. שוק זה הוא יחסית קל להבנה, וכשהמשקיע סוחר באופציות בינאריות בכלים פיננסים של שוק ההון, הוא יבין במהירות את היתרונות היחסיים לגבי שווקי האופציות האחרים. להלן דוגמא למסחר באופציה בינארית על מטבעות חוץ (פורקס):

משקיע מאמין שהמחיר העכשווי של צמד המטבעות שטרלינג בריטי/דולר אמריקאי GBP/USD יעלה מעל למחיר העכשווי בשעה הבאה. המשקיע בודק  שהאופציה הזו אכן זמינה באתר בו הוא בחר לסחור ומתחיל את התהליך (הקצר).  המשקיע מחליט להשקיע 200$ באופציה הבינארית על צמד מטבעות מט”ח (פורקס) שישלם 70% החזר, אם הרמה הנוכחית של הצמד GBP/USD  אכן תעלה בתוך שעה אחת. האופציה הבינארית הזו על מטבע חוץ (פורקס) נקראת אופציית רכש (מעל).

בדוגמא זו, מסחר מוצלח ישלם למשקיע 140$ בנוסף להשקעה הראשונית של 200$, לסכום כולל של 340$. אם השוק הוא מתחת לרמה הנוכחית בתוך שעה, האופציה הבינארית תחזיר 10% מההשקעה הראשונית לסוחר (בכמה מקרים ההחזר על ההשקעה הראשונית יהיה פחות מ-10%). במקרה זה האופציה הבינארית תחזיר לסוחר בה 20$ מסך ה- 200$ שהושקעו.

אופציות בינאריות מתומחרות באופן דומה לאלה של אופציות רגילות. באופן כללי, סוחרי אופציות חייבים לנתח את מחיר הפקיעה המשוער, מחיר הבסיס של הכלי הפיננסי והתנודתיות הגלומה הפיננסי בנכס הבסיס, כדי להחליט אם יש ערך באופציית הרכש או המכר שהם מעוניינים להשקיע בה.

אופציות בינארית לזמן קצר מונעות את רוב הסוגיות הקשורות למסחר באופציות המסורתיות. הבסיס היחידי למסחר מוצלח הוא אם האופציה היא מעל או מתחת למחיר בו נרכשה האופציה אחרי זמן מוגדר. היתרון בסחר באופציות בינאריות בהשוואה לאופציות רגילות הוא שהמשקיע לא צריך לשקול מספר סוגיות שבהן נתקלים בעת מסחר באופציות רגילות.כגון, גידור החשיפה (כלומר יצירת חשיפה הפוכה בכדי להגן מפני שינויים חדשים) על-ידי ניתוח ועבודה עם נגזרות האופציה,שיטה המכונה “היווניות” . ואם רק מההסבר בשתי שורות אלו התחלתם להזיע, זו אחת הסיבות מדוע מסחר באופציות בינאריות הופך את המסחר באופציות לכה נגיש ופשוט עד כדי החלטה של “יעלה” או “יירד” ותשלום רווח ברור.

ברוקרים המפעילים פלטפורמות מסחר באופציות בינאריות  ויוצרי השוק ייצרו מגוון מורכב של אופציות (בינאריות) הקלות מאד לשימוש והבנה. בכך נוצרו הזדמנויות חדשות למשקיעים לסחור בשווקי ההון.