סוגים של אופציות בינאריות

למרות שלרוב האופציות הבינאריות הנסחרות והפופולאריות ביותר הן מסוג למעלה-למטה/הכל או כלום,יש למעשה מספר סוגי אופציות בינאריות שונות. מבלי להיכנס לסוגי אופציות בינאריות אזוטריות, ישנם למעשה חמישה מודלים עיקריים על פיהם מתנהל המסחר באופציות בינאריות: הכול או כלום, נכס או כלום, אופציית נגיעה אחת, אופציית אי נגיעה ואופציית נגיעה כפולה ואי נגיעה כפולה.

אופציית הכול או כלום (Cash-or-nothing )  היא הצורה המוכרת ביותר של אופציות בינאריות. בסוג זה נקבע הציטוט-מחיר הייחוס (בדרך כלל זהו המחיר של הנכס במועד בו נרכשת האופציה) והחוזה נקנה כ- PUT או כ- CALL תלוי אם המשקיע חושב שבעת זמן הפקיעה מחיר הנכס יפקע מעל או מתחת למחיר הציטוט . אם המשקיע צדק הוא מרוויח תשואה קבועה, בדרך כלל בין 165% ו 185% מהסכום אותו הוא השקיע בגין האופציה. אם המשקיע טעה,  הוא יפסיד את סכום ההשקעה שלו , או במקרים מסוימים יקבל בחזרה 10% עד 15% מסכום השקעתו.

אופציות נכס או כלום (Asset-or-nothing) הן לכל דבר ועניין, בדיוק כמו אופציות הכל או כלום, למעט אופן התשלום אשר נקבע על פי מחיר הנכס עצמו ברגע העסקה ולא על ידי ציטוט שרירותי. ההבחנה הנעשית בתגמול באופציה שכזו הינה שהתשלום נעשה בהתאם למספר המניות אשר נרכשו מראש ועל עצם השינוי במחיר המניה ולא כתשלום על האופציה שעל הנכס. כמו כן, במסחר בסוג זה של אופציות, המשקיע ירוויח את הסכום המוגדר מראש  כאשר צדק ויפסיד בין 100% ל- 85% מסכום השקעתו (בהתאם לאשר הוגדר בעת רכישת האופציה) והיה וטעה בכיוון של שער הציטוט בעת פקיעת האופציה.

אופציית נגיעה (One-Touch) פועלת בדרך שונה לגמרי משתי האופציות המוזכרות למעלה, “הכול או כלום” ו “נכס או כלום”. באופציית נגיעה,החוזה מסתיים ברגע שמחיר הנכס מגיע לרמה שנקבעה מראש. במקרה זה, המשקיע צריך פשוט להחליט אם או לא מחיר הנכס יגיע לרמת המחיר המוגדר (המצוטט) מתישהו במהלך תקופת החוזה, ולא בהכרח אם זה יהיה מחיר הסיום/הפקיעה של הנכס.

 
אופציית אי נגיעה No-Touch) ) היא כפי שהשם מרמז, פשוט ההפך מאופציית נגיעה.
במקום שהחוזה יסתיים ברגע שמחיר הנכס מגיע לרמה שנקבעה מראש תוך משך זמן האופציה, באופציית “אי נגיעה” מרוויח המשקיע אם וכאשר פוקעת האופציה כך שבכל זמן המסחר לא נגע מחיר הנסחרות של הנכס במחיר עליו נלקחה האופציה.

אופציית נגיעה כפולה ואי נגיעה כפולה (Double-One-Touch and Double-No-Touch). הן בעצם כמו המקבילות היחידניות שלהן, “אופציית הנגיעה” ו “אופציית האי נגיעה”  אך בהבדל אחד מהותי וחשוב. במקום שתיקבע רמה אחת של מחיר, במקרה של אופציית ה”נגיעה הכפולה”  בכדי שהמשקיע ירוויח, נדרש הנכס לגעת בשתי רמות המחיר שהוגדרו תוך מהלך המסחר של האופציה עד לפקיעתה. במקרה של אופציית “אי הנגיעה הכפולה” נדרש שהנכס לא ייגע באף אחד מרמות המחיר שהוגדרו בכל זמן המסחר באופציה עד לפקיעתה במועד שהוגדר מראש בכדי להרוויח את הסכום שנקבע.