Technical – טכני

ניתוח טכני הוא חקר מחירי הנכסים בניסיון לקבוע את הכיוון העתידי של שוק. סוחרים מקצועיים המשתמשים בניתוח טכני מאמינים כי רוב המידע הזמין כבר משולב ומשתקף בערך של נכס. מחקר והתחקות אחר תנועות ופעולות המחיר(Price Action) יסייע לקבוע את המהלך הבא של המכשיר הפיננסי. ישנם סוגים רבים של ניתוח טכני  אשר הסוחר מתרגל ופועל לפיהם בבואו להחליט על מחירים עתידיים של נכס.

אמנות הניתוח הטכני (Technical Analysis) יכולה להיות מועילה בסיוע למשקיע באשר לעמדות הכניסה לפוזיציה, עמדות היציאה  וניהול הסיכון בפוזיציות שלו. ניתוח טכני מסווג למחקרים סובייקטיביים ואובייקטיביים המאפשרים לסוחרים שונים את היכולת לבצע פעולות שונות. לימודי מחקר אובייקטיביים כוללים מחקרי “עוקב מגמה” (Trend Following studies), מחקרי “חזרה לממוצע”-לערך “הנכון”

(Means Reversion studies), ו”לימודי המומנטום” (Momentum studies). לימודי מחקרים סובייקטיביים כוללים זיהוי דפוס-תבניות (Pattern Recognition ) וכן נקודות תמיכה והתנגדות (support and Resistance).

עוקב המגמה  –  Trend Following studies:

אסטרטגיות עוקבי מגמה עתידיות הינן אסטרטגיות ניתוח טכני המנתחות מחירים היסטוריים כדי להחליט באם מכשיר פיננסי הוא בתוך המגמה. המגמה הינה כיוון מסוים ועל פי רוב ממשיכה ללכת באותו כיוון על פני תקופה של זמן. הדרך הקלה והיעילה ביותר כדי לנתח מגמה היא להסתכל על ההיסטוריה של ממוצעים נעים של מכשיר פיננסי מסוים. בממוצע נע מורידים מהחישוב את הימים הראשונים (הותיקים) בכל פעם מחדש כלומר, בממוצע נע על פני 5 ימים, ביום השישי (6) , היום הראשון יורד בעת חישוב הממוצע.

דוגמה של ניתוח “עוקבי מגמה” הוא כדלקמן.

נניח שמשקיע בחן את המחירים של הצמד AUD / USD ואת הממוצע הנע של 10 ימים ו- 40 יום של צמד מטבעות אזי, המגמה שניתן להגדיר אותה באופן פוטנציאלי הינה כאשר הממוצע הנע של 10 ימים חוצה מעל או מתחת הממוצע הנע של ה-40 יום. אסטרטגיות הממוצע הנע הן אסטרטגיות ניתוח טכני חזקות ומוצקות בהגדרת המגמות, אף על פי שכשלעצמן לא תמיד הובילו להחלטה הנכונה ביותר לנקודת הכניסה לשוק. לרוב, אסטרטגיית הממוצע הנע תיצור איתותים (Signals) שגויים יותר מאשר איתותים (Signals ) שהם נכונים, אבל הכסף שתעשו במהלך המגמה יעלה עשרות מונים מעל מה שאולי תפסידו כאשר תטעו.

דוגמא הכיצד מסחר טכני יהיה רווחי הינה כדלקמן. אם תוצאות האסטרטגיה הינן שהייתה רווחית ב- 33%  מהזמן ולא רווחית ב- 66% מהזמן, אבל עשתה 10 דולר על עסקאות רווחיות ואיבדה 2 דולר על עסקאות לא רווחיות אזי האסטרטגיה תהיה רווחית:

 ניקח לדוגמא 6 פוזיציות מסחר אשר מתוכן 2  ברווח ו- 4 בהפסד.

כלומר, 2 * 10=20; 4 * 2=8 כלומר, 20 פחות 8 שווה 12 דולר רווח.

מסחר טכני דורש טכניקת ניהול סיכונים חסונה אשר מעניקה לסוחרים  את הכלים הנדרשים ליציאה מהשווקים ברגעים המתאימים.

מומנטום – Momentum studies:

הכלי השני הנפוץ לשימוש באסטרטגיית “עוקב מגמה” הינו “מדד החפיפה סטייה” המכונה באנגלית Moving Average Convergence Divergence או MACD. אסטרטגיה זו מודדת מומנטום בשוק וקובעת האם המומנטום נמצא בטיפוס או בנפילה. אינדיקאטור ה- MACD מודד את השינוי בין ממוצע נע קצר טווח (לדוגמה 12 ימים) לבין ממוצע נע ארוך טווח (לדוגמה 26 יום). אם הערך של הממוצע הנע קצר הטווח גדול מהערך של הממוצע הנע ארוך הטווח  אזי ה- MACD בטיפוס ומסמן עליה במגמה וההפך הוא הנכון כאשר ה- MACD בירידה.

חזרה לממוצע –  Means Reversion studies:

אסטרטגיה טכנית ישימה נוספת למסחר בשווקים הינה “חזרה לממוצע”. פירושה כי מכשיר פיננסי יחזור לממוצע שלו לאחר שהתרחק ממנו על פני תקופה של זמן. אנלוגיה טובה להמחשה היא לחשוב על כמה רחוק ניתן למתוח רצועת גומי לפני שהיא נשברת ולהחזירה לנקודת ההתחלה. סוג זה של ניתוח יהיה מועיל כאשר מיושם על שתי חברות שיש להן מודלים עסקיים דומים. לדוגמה, סוחר יכול לבצע ניתוח “חזרה לממוצע” על קוקה קולה ופפסי. קבוצת אינדיקאטורים טכנית המשמשת את האנליסט בכדי למדוד  ”חזרה לממוצע” הינה “רצועת בולינגר” –  Bollinger Bands. Bollinger Bands היא נוסחה מתמטית אשר מחושבת על ידי מספר סטיות תקן מעל ומתחת ל”ממוצע הנע”.

קבוצה שנייה של אינדיקאטורים טכניים המשמשים למדידת חזרה לממוצע הן חוזק יחסי ואינדיקאטורים סטוכסטיים-  Stochastic indicators. שני אינדיקאטורים טכניים אלה מודדים כמה מהר נע שוק מסוים בטווח הקצר, יחסית לתנועותיו על פני תקופת זמן ארוכה יותר. אינדיקאטורים אלה יוצרים אינדקס (מדד) המשמש סוחרים כדי לקבוע אם השוק נמצא בקניית יתר-  OverBought או במכירת יתר –  OverSold.

זיהוי תבניות – Pattern Recognition:

 

סוג אחר של ניתוח טכני הוא זיהוי תבניות. בסוג זה של ניתוח, הסוחר בוחן דפוסים מסוימים בתוך תנועת המחיר- “Price Action” כדי לקבוע אם הוא יכול לזהות דפוס-תבנית בעלת תכונה מיוחדת שביכולתה לחזות מראש תנועת מחיר ספציפית. דוגמה לסוג זה של הדפוס הוא דפוס “הראש והכתפיים”.  תבנית “הראש והכתפיים” יוצרת בעצם כתף-ראש-כתף ובאופן כללי השוק יפול לאחר היווצרות הכתף השנייה.

אנליסטים טכניים יציירו גם קו מגמה בבואם לקבוע תמיכה והתנגדות. ניתוח קו מגמה הינו סובייקטיבי, אבל ככלל אצבע, בניית קו המגמה ממנו באים לגזור את המסקנות בנוי מקו המחבר בין נקודות העלייה ביניהן ובין נקודות הירידה .

ניתוח טכני הינו כלי לימודי שימושי  כעזרה לסוחרים בשוק במאמץ ליצור אסטרטגיית מסחר ספציפית, או כדי לסייע בשילוב עם סוגים אחרים של אסטרטגיות מסחר. הלימוד של הניתוח הטכני לא רק יסייע ביצירת האסטרטגיה האישית כי אם גן יאפשר למשקיע לקבל קצת תובנות לגבי השיקולים של משתתפים אחרים בשוק. מאמר זה נגע בכמה רעיונות בסיסיים שניתן לאמץ (ולהרחיב עליהם את הלימוד) כאשר רוצים להתחיל להיכנס למסחר בשוק. ישנם ספרים ומאמרים רבים (כמו גם קורסים במגוון הרמות אליהם ניתן להרשם) אשר נכתבו על ניתוח פנדומנטלי (Fundamental analysis ) וניתוח טכני (Technical Analysis) .  ואתם, כמשקיעים צריכים לקחת את הזמן כדי לבדוק את הסוגים השונים של אסטרטגיות מסחר וסוגי ניתוח מגמות וקבלת החלטות במאמץ לפתח את סגנון המסחר שלכם.

בהנאה ובהצלחה…

ראה בנוסף: