איך סוחרים באופציות בינאריות של מט”ח

במהלך השנים האחרונות, אופציות בינאריות, שנסחרו רק על ידי מוסדות פיננסיים, הונגשו לסוחרים ביתיים ומקצועיים כאחד. אופציות בינאריות הן אופציות “הכל או לא כלום,” דהיינו שהמשקיע מקבל תמורה קבועה בתנאי שהאופציה מתממשת כפי הקריטריונים שקבע. “בינארי” (שְׁנִיּוֹנִי לפי האקדמיה) משמעהּ “מכיל שניים,” חלק כספי וחלק חוץ-כספי. אופציות בינאריות רשומות בהרבה מטבעות חוץ ומדדים, אולם כרגע הבינאריות בשוק המט”ח נסחרות רק מעבר לדלפק (ישירות בין הצדדים ללא בורסה). ישנם סוגים שונים של אופציות בינאריות אשר מתמקדות בסחר מט”ח. האופציות הן “מעל או מתחת” (פשוטות), “טווח,” ו”מגע.”

אופציות בינאריות של מט”ח, שנקראות גם אופציות דיגיטליות (סִפְרָתִיּוֹת) או אופציות-הכל-או-לא-כלום, הן דרך חדשה ומרגשת לסחור בשוק המט”ח. מה שמעניין בכלי פיננסי זה הוא שהמשקיע מקבל תשואה קבועה אם תנודות השוק עונות על ההגדרות הספציפיות שקבע באופציה. בתוך הגדרות האופציה (מעל או מתחת, טווח, או מגע) מתוארים פרטי תשלום האופציה והתרשים שלו.

האופציות הבינאריות הנפוצות ביותר הן אופציות “מעל או מתחת.” אופציה זו מאפשרת למשקיע לשעֵר את שעַר הדולר (או מטבע אחרת) בלי לרכוש בפועל כמות קבועה של אותה מטבע. רוב האופציות הזמינות פוקעות תוך שעות ספורות, אולם יש גם אלו עם תוקף של חודש או יותר. רוב העמילים והסוכנים דורשים השקעה מינימלית של 100$ (או מטבע אחרת) כדי לספסר (ספקולציה) באופציות בינאריות. אופציית “מעל או מתחת” (שרשום גם כאופציית רכש או אופציית מכר בהתאמה) רושמת מחיר שמעליו צריך השער לעלות (רכש) או מתחתיו צריך השער לרדת (מכר) כדי שהסוחר יקבל תשלום מהאופצייה. הנה תצוגת מסך של אופצייה רשומה ב- Anyoption:

למעלה בצד שמאל, רשום השער (זוג המטבעות), ולמעלה בצד ימין רשום תאריך הפקיעה וזמנהּ. מתחת לשער, מתוארת תשואת האופציה. בדוגמה זו, היא 70% מההשקעה המקורית בנוסף להשקעה המקורית. אופציה מתממשת של 100$ תוסיף 70$ ל100$ שהושקעו. במקרה של הפסד, ההפסד יהיה 85$. אף על פי שיחס הסיכון-תגמול בספקולציה הוא פחות מ1:1 (70% במקרה שמרוויחים לעומת 85% במקרה של הפסד), מכל מקום לאופציות בינאריות יש יתרונות רבים שיפורטו להלן. לסחור בסוג אופציה כזה המשקיע צריך רק להקליק על חץ למעלה בשביל רכש או חץ למטה בשביל מכר. מחירי יעד משתנים מרגע לרגע כל עוד האופציה “חיה” (טרם פקעה). ברוב מערכות המסחר, האופציות חודלות מסחר פעיל בערך 15 דקות לפני פקיעה. בדוגמה לעיל, הסחר ייפסק בסביבות AM11:45.

סוג נוסף של אופציה בינארית הוא אופציית “טווח” שמאפשרת לסוחר לקבוע אם השער “יפגע” או “יחטיא” טווח מסוים. אופציית טווח משלמת בתנאי שהשער לא יצא מהטווח (פגע) או נשאר מחוץ לטווח (החטיא). במקרים מסוימים, הטווחים הם ספציפיים ונקבעים על ידי העמיל, ובמקרים אחרים הסוחר יכול למתוח את הטווח בעצמו ואז העמיל ירשום לו את פרופיל התשלום. פרופיל התשלום באופציית טווח יהיה שונה מאופציית מעל או מתחת כי הטווח שבו צריך השער לפגיע יכול להיות רחוק מהשער הנוכחי. לדוגמה, בגרף למטה (טבלת GBP/USD לפי שעה), אפשר לקבוע את טווח הפגיעה כך שיחס התשלום יהיה 1:1.5 אם יפגע השער בטווח המסומן. ככל שהטווח רחוק יותר מהשער הנוכחי, כן תגדל התשואה (בשביל פגיעה, וכן תקטן בשביל החטאה). הטווח איננו רק טווח מחירים, אלא גם טווח זמנים. ככל שטווח הזמן גדול יותר, כן תקטן התשואה. העסקה תמה הן אם השער פוגע בטווח, הן אם תם הזמן. פרופיל התשלום תכלול את המרחק בין השער לטווח, מנעד הטווח, והזמן.

הסוג השלישי הוא אופציית “מגע.” אופציה זו דורשת רק שהשער יגּע אפילו פעם אחת במחיר מסוים במשך זמן נתון. אופציית מגע שונה במקצת מאופציית מעל או מתחת. התשלום גבוה יותר (75%) אם במשך תקופת האופציה השער נוגע במחיר שגבוה מהטווח העליון של אופציית מעל או לחלופין נמוך מהטווח התחתון של אופציית מתחת.

רבים הם היתרונות של סחר באופציות בינאריות בשוק המט”ח ביחס לכלים פיננסיים אחרים; אופציות אלו מהוות סביבת מסחר דינמית וכלי השקעה גמיש. בנוסף, משקיעים אינם צריכים להתחשב במספר רב של גורמים שנחוצים לסחר באופציות סטנדרטיות. אין צורך ללמוד שווקים שונים ומשונים או בחישוב תבחיני גידור, אלא המשקיע פשוט מקבל את תמורתו או לא. מאפייני אופציות בינאריות מאפשרים למשקיע לדעת את כמות ההשקעה הנתונה לסיכון (כמות רעיונית) בכל עסקה ולהבין כמה ירוויח בכל עסקה בדיוק. אין בַּטּוּחָה (margin) נוספת שצריכים לקחת בחשבון במקרה של הפסד. כלי המסחר הם רעיוניים, לעומת המטבעות שעליהן הם מבוססים, מה שמאפשר רווחים גדולים יחסית עם השקעה מינימלית. ועוד, הרווחים גדולים גם מכיוון שאפילו תנודות קטנות בשער תרווחנה תשואה גדולה, מה שאין כן בסחר ממשי במט”ח שבו הרווח תלוי בגודל התנודה. אופציות בינאריות הן יחסית פשוטות ועובדות לפי השער עצמו ולא השינויים בו. רוב מערכות המסחר לאופציות אלו הן קלות וידידותיות למשתמש.